X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدhix8 - ادبیات نمایشی

hix8 - ادبیات نمایشی

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 44
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 2
» بازديد ماه : 50
» بازديد سال : 106
» بازديد کل : 106
» اعضا : 0
» مطالب : 30

ادبیات نمایشی


تاریخ انتشار پست : 1396/2/18 بازدید : 0

نمایش یا درام به معنای نشان دادن، باز نمودن و مرادف اصطلاحات تماشا، تقلید و بازی است؛ در اصطلاح به هر اثری که برای اجرا در روی صحنه تئاتر توسط بازیگران نوشته شده باشد، نمایشنامه می‌گویند.
مهد نمایش یا درام، یونان باستان بوده است. «دراما»، در یونانی به معنای کار یا عملی است که واقع می‌شود؛ و در اصل هنری است که روی صحنه می‌آید. در این کشور باستانی، به نمایش توجه و اهمیت زیاد داده می شد و اولین بار ارسطو به صورت کلاسیک بدان پرداخت، به گونه ای که آراء ارسطو، منبع مهم و اولیه‌ای است که هنوز هم مطالعه و استفاده می شود.
ادبیات نمایشی یا دراماتیک بر اساس تقسیم بندی ارسطو یکی از انواع مهم ادبیات بوده و به دو نوع کمدی و تراژدی تقسیم می‌شود:تراژدی، نمایشِ اعمال مهم و جدی است که در مجموع به ضدِ قهرمانِ اصلی تمام می‌شود و هسته داستانی((plot به فاجعه (Catastrophe) منتهی می‌شود؛ این فاجعه معمولاً مرگ قهرمان تراژدی است؛ مرگی که اتفاقی نیست بلکه نتیجۀ منطقی و مستقیم حوادث و مسیر داستان است. یونانیان، نخستین تراژدی نویسان بودند. چند اثر مهم تراژدی دنیا عبارت اند از: رمیو و ژولیت، اُتلٌو، و مکبث از شکسپیر؛ تراژدی «آندروماک»، اثر «راسین».
Image result for ‫ادبیات نمایشی چیست؟‬‎


در ادبیات ایران، نمایش به مفهوم واقعی و رسمی کمتر قدمت دارد؛ ولی، با توجه به ویژگی‌های تراژدی، نمایشِ سنتی «تعزیه» که قدیمی‌ترین نمایش بومی ایران است، می‌تواند در چارچوب تراژدی قرار بگیرد.
نوع دوم ادبیات دراماتیک، «کمدی» "Comedy" است. کمدی اثری نمایشی است که با جلب توجه بیننده به خود، سبب سرگرمی می شود. هدف کمدی خنده و تفریح است؛ ولی، در واقع مسایل جدی در پردۀ شوخی طرح می‌شود؛ از نمونه های خوب کمدی «سفر دراز روز در شب» اثرِ «یوجین اونیل» و «شب دوازدهم، توفان، هیاهوی بسیاری برای هیچ» از آثارِ «شکپیر» است. شاید بتوان معادل کمدی در ایران را، در بخش نمایش‌های سنتی، مانند:بقال بازی، نمایش تخته حوضی یا سیاه بازی دانست که برای پدید آوردن روحیه شادی و خنده در میان مردم اجرا می‌شده است.

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد