X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدhix8 - از کامپیوتر چه می دانید؟

hix8 - از کامپیوتر چه می دانید؟

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 18
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 2
» بازديد ماه : 24
» بازديد سال : 80
» بازديد کل : 80
» اعضا : 0
» مطالب : 30

از کامپیوتر چه می دانید؟


تاریخ انتشار پست : 1396/8/18 بازدید : 0

كامپيوتر براي حل مسائل مختلف داده‌ها و اطلاعات داده شده به آن را پردازش مي‌كند.

تعريف داده (Data): به مجموعه اطلاعات خام كه پيش از پردازش و به عنوان ورودي به كامپيوتر وارد مي‌شود (يا به كامپيوتر داده مي‌شود)، داده گفته مي‌شود.مثلا نمرات موجود در كارنامه يك دانش‌آموز داده به حساب مي‌آيند.

 Dataبه معني داده‌ها مي‌باشد وجمع كلمه Datum به معني داده است.

تعريف پردازش (:(Process كامپيوترها پس از دريافت داده‌ها مطابق با دستورالعمل‌هاي كه از قبل به آن داده شده است، بر روي داده‌ها عملياتي (مثل مرتب سازي داده‌ها، انجام محاسبات بر روي داده‌ها و ...) را انجام مي‌دهد كه به آن پردازش گفته مي‌شود.

تعريف اطلاعات :(Information) پس از پردازش بر روي داده‌ها، داده‌ها به شكل معني‌داري تبديل مي‌شوند كه به آن اطلاعات گفته مي‌شود. در واقع اطلاعات شكل تغيير يافته داده‌ها هستند و هدف از پردازش داده‌ها (چه به صورت دستي و چه به وسيله كامپيوتر) تبديل داده‌ها به اطلاعات مفيد است. مثلا معدل دانش‌آموز داده نيست بلكه اطلاعات است كه از پردازش نمره‌هاي موجود در كارنامه آن حاصل مي‌شود.

کامپیوتر در مفهوم لغوی به معنی محاسبه کننده و شمارشگر است.

متخصصین کامپیوتر تعاریف متعددي با مفاهیم گوناگونی برای این ماشین ارائه داده‌اند اما یکی ار بهترین تعاربف برای کامپیوتر این است:

دستگاهی که سه عمل را بتواند انجام دهد؛ ابتدا یکسری داده را به عنوان ورودی دریافت کرده، سپس داده‌های ورودی را پردازش کند و در نهایت حاصل پردازش را به عنوان خروجی ارائه دهد.

پس هر دستگاهی که ورودی گرفته شده را پردازش کند و خروجی را ارائه دهد، کامپیوتر است.

تعاریف زیر را نیز می‌توان برای کامپیوتر بیان کرد:

1- کامپیوتر ماشینی است قابل برنامه‌ریزی که از ترکبیب اجزای الکترونیکی و الکترومکانیکی تشکیل شده است و می‌تواند پس از دریافت ورودی‌ها، براساس دنباله‌ای از دستور‌العمل‌های مشخص، پردازش‌های خاصی را انجام داده و نتایج را ذخیره کرده و یا به خروجی بفرستد.

2- کامپیوتر ماشینی است که فعالیت‌های عملیاتی واگذار شده به آن را در صورتی که از قبل جزئیات کار برایش مشخص شده باشد و به آن دستور شود انجام می‌دهد.

3- کامپیوتر به ماشینی اطلاق می‌شود که حافظه دارد و برنامه‌پذیر است و می‌تواند عملیات منطقی و ریاضی را انجام دهد.

نکته: تفاوت اصلی کامپیوتر با سایر ماشین‌ها برنامه‌پذیر بودن آن است.

كامپيوتر ماشيني خلاق و هوشمند نيست و كارها را براساس دستورالعمل‌هايي كه توسط انسان به آن داده مي‌شود انجام مي‌دهد. نوع ساده اين كارها صدور قبض‌هاي حقوق در مؤسسات و شركت‌ها و نوع پيشرفته آن اتوماسيون بانك‌ها و هدايت سفينه‌هاي فضايي مي‌باشد.

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد