X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدhix8 - ضرورت کتاب خواندن

hix8 - ضرورت کتاب خواندن

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 25
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 2
» بازديد ماه : 31
» بازديد سال : 87
» بازديد کل : 87
» اعضا : 0
» مطالب : 30

ضرورت کتاب خواندن


تاریخ انتشار پست : 1396/6/2 بازدید : 0

 بر بنیاد یافته‌های پژوهشگران و باستان‌شناسان، از زمانی كه انسان توانست به افكار خود انسجام بخشیده و آن‌ها را با استفاده از نشانه‌هایی بر روی لوحه‌های آهكي یا كتیبه‌های سنگی بنگارد، تمدن بشری آغاز شود.

به این جهت می‌توان گفت، سرچشمه تغییر و دگرگونی جهان و زندگی بشری دقیقاً به زمانی برمی‌گردد که «خط» ابداع شود و فرهنگ «مکتوب» شکل گرفت. شاید گزافه نباشد اگر گفته شود که جامعه بشری از هنگامی «انسانی» مي‌شود که «کتاب» وارد زندگی بشر شد. در مورد جایگاه برجسته و نقش سازنده كتاب در تكامل جامعه انساني، همين بس كه تمامي اديان و مکاتب بشری و دانشمندان بزرگ تاريخ نه‌تنها درآن باره اتفاق نظر دارند، بلکه خود از طريق كتاب جاودانه مانده‌اند. بنابراین، رشد شگفت‌انگیز علم و دانش امروزین بشر و توسعه انسانی همه مرهون «کتاب» و فرهنگ «کتابخوانی» است. هیچ تمدنی و فرهنگی در تاریخ بشری قامت برنیافراشت مگر این که از دل «کتاب» و «فرهنگ» جوانه زده باشد؛ و هیچ جامعه‌ای خوش بخت و سعادت‌مند نشود، مگر این که «کتاب» را «دریچه»‌ای بسوی جهان تازه گشوده باشد.

در جهان امروز هم‌زمان با رشد دانش و توسعه انسانی، جایگاه و اهمیت کتاب و کتابخوانی بیش از پیش درک شده و به آن ارزش داده می‌شود. چنانچه کتاب و کتابخوانی از روزهای اول زندگی و کودکی در محیط خانواده، مکتب و جامعه شروع مي‌شود و تا آخرین و عالی‌ترین مراحل تحصیلات عالی و توان انسان برای دریافت اطلاعات و درک آن ادامه پیدا می‌کند؛ و حتا به عنوان یک تفریح سالم جایگاه خود را در اوقات فراغت جامعه بشری باز كرده است. به همین جهت میزان رشد و بالندگی علمی و فرهنگی هرجامعه‌اي با معیاری به نام كتاب مورد سنجه قرار می‌گیرد، هرچه این معیار برجسته‌‌تر باشد، هويت و اصالت آن جامعه نمود درخشان‌تری مي‌يابد.

از جانب دیگر گزافه نخواهد بود اگر گفته شود که كتاب همواره در تاریخ و فرهنگ گذشته ما از جایگاه و اهمیت بسزا و شایسته‌ای برخوردار بوده است، چنان‌كه بنابر شواهد تاریخی کتابخوانی يكي از جلوه‌هاي زیبای ذوق و انديشه فرهیختگان و مهم‌ترين ابزارهاي فكري و هنري و علمی در گستره تاریخ ما دانسته مي‌شود. هم‌چنین ميراث مكتوب به‌جا‌مانده از دوران‌های كهن خود گواهي است بر اهميت كتاب و کتابخوانی در فرهنگ و تاریخ ما.

اما افسوس كه اینک به جای ارج نهادن به آن میراث تعالی‌بخش و الگوپذیری از آن نقش ماندگار، به‌ طور کلی جایگاه و اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه ما به فراموشی سپرده شده است و به جای آن در معرض روی‌دادهای ویرانگر و گردبادهای جهالت و لشکرکشی‌های یغماگرانه قرار گرفته است. بدون شک، علل/دلایل بسیاری در این فاجعه فرهنگی و انسانی و در نهایت توسعه‌نیافتگی جامعه ما دخالت داشته‌اند و دارند.

در شرایط کنونی که جامعه ما آهنگ سازندگی و پیمودن مسیر آینده درخشان را دارد، باید آگاه بود و درک كرد که پیمایش این راه دشوار و طولانی بدون آگاهی و درک عمیق و همه‌جانبه ممکن نخواهد بود؛ و آگاهی به عنوان سرچشمه تحولات سازنده بشری نیز بدون اهمیت دادن به «کتاب» و ترویج فرهنگ «کتابخوانی» فریب و سرابی بیش نیست.

سخن کوتاه، راه چاره ما در شرایط تأسفبار کنونی که هر روز انسان و انسانیت نخستین قربانیان آن‌اند، در این است که به میراث تعالی‌بخش کتاب ارج نهاده و به الگوپذیری ماندگار کتابخوانی، با اتخاذ روش‌های کارآمد اهمیت دهیم. برای تحقق این امر پیش از همه باید دانست که دنیای بزرگ و شگفت‌انگیز کتاب و کتابخوانی به گروه سنی /جنسی و طبقاتی خاصی تعلق ندارد، هرفردي باید با کتاب زندگی کند و کتابخوانی را باید یک نیاز و احساس انسانی و دایمی بداند. به معنای دقیق‌تر ارج نهادن به کتاب و  اهمیت بخشیدن به کتابخوانی باید در فرهنگ جامعه نهادینه شود. سازوکار نهادینه‌شدن آن این است که پدران و مادران باید فرزندان خود را به کتاب آشنا سازند و روحیه کتابخوانی را در فرزندان خود به‌وجود آورند، هم‌چنین مربیان آموزشی و تربیتی در نهادهای آموزشی دولتی/خصوصی در این راستا نقش مهمی دارند، مشروط بر این‌که خود بر ایفای چنین نقشی آگاه باشند. هم‌چنین یاری رساندن رسانه‌های همگانی در ترغیب جامعه به سوی کتاب و کتابخوانی تأثیر بسزایی خواهد داشت، چنان‌چه سایر نهادهای ذی‌ربط نیز می‌توانند با فراهم ساختن زمینه و ابزارهای لازم مسئولیت و نقش سازنده و اثرگذار خود را در رشد فرهنگ کتابخوانی به‌ عنوان یک هدف انسانی و ملی بر عهده گیرند.

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد